PODOBNIE WY IM CZYŃCIE


Ewangelia wg św. Łukasza 6, 27-38
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.

Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

„Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie”.
Wśród wielu wezwań Jezusa to jedno szczególnie mnie dotyka. Chyba dlatego, że wyznacza pewną zasadę postępowania ułatwiającą rozeznawanie. Często chcąc coś zrobić dla innych, mam wiele dylematów: czy to będzie dobre, co sobie pomyśli ten człowiek, co pomyślą inni itd. Wskazówka Jezusa pomaga w rozeznawaniu. Najczęściej wiem co dla mnie jest dobre, a co złe. Przykładam więc to co chcę zrobić do siebie i od razu łatwiej mi rozeznać, czy dane działanie powinienem wykonać.

Kolejne wezwania Jezusa zachęcają bardziej do działania, niż do tego, żeby się przed nim wzbraniać i usprawiedliwiać, że np. to nie będzie dobre dla tego człowieka, mam coś innego do zrobienia itd. Tak często mam, gdy spotykam człowieka w potrzebie.
Jezu daj mi siłę do działania według Twych wskazań i pomóż przezwyciężać moje zniechęcenie.
Tato dziękuję Ci za ludzi potrzebujących, których stawiasz na mojej drodze.

Życzę Ci odwagi i sił do pokonywania i przekraczania siebie.

Szczęśliwy mąż i ojciec
Grzegorz Kociuba

1 myśl w temacie “PODOBNIE WY IM CZYŃCIE

  1. Problem w tym, że każdy człowiek jest inny i jeśli coś jest dobre dla mnie, nie musi być dobre dla innego. Ja będę „czysty”, bo postąpiłem tak, jak chcę, żeby ze mną postępowano – ale temu komuś może być potrzebne coś innego.
    Pozdrawiam.,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *