NAJWIĘKSZY Z WAS NIECH BĘDZIE WASZYM SŁUGĄ


Ewangelia wg św. Mateusza 23, 1-12.

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

„Największy z was niech będzie waszym sługą”.
W dzisiejszej Ewangelii Jezus pokazuje mi jak zrealizować pragnienie bycia największym. Nie krytykuje tego pragnienia, (zobacz także scenę z Jakubem i Janem Mt 20,20-28) ale ukierunkowuje. Prawdziwa wielkość ma się przejawiać w służbie. Jezus sam jest tego dobrym przykładem. Uniżył się jako Bóg stając się człowiekiem. Jako człowiek służył ludziom, głosząc im dobrą nowinę, uzdrawiając ich i wyrzucając złe duchy, a ostatecznie oddał życie, by zbawić każdego z nas.

Dla mnie to wezwanie, bym w codzienności służył ludziom, których spotykam. Oddawał im swój czas i siły, na przykład wypełniając codzienne obowiązki domowe. W tej perspektywie zwykłe zmywanie naczyń, czy przewijanie dziecka sprawia, że staje się większy. Trzeba tylko otwartych oczu i codziennego nawracania się, bym widział taką perspektywę.
Tato dziękuję Ci, że dajesz mi przykład życia w Twoim Synu.

Życzę Ci sił do codziennego wzrastania.

Szczęśliwy mąż i ojciec
Grzegorz Kociuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *