IDŹ, OBMYJ SIĘ W SADZAWCE SILOAM – POSŁANY


Ewangelia wg św. Jana 9, 1. 6-9. 13-17. 34-38 (Niedziela 22.03.2020 r.)
Jezus, przechodząc, ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: «Idź, obmyj się w sadzawce Siloam» – co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił, widząc.

A sąsiedzi i ci, którzy przedtem widywali go jako żebraka, mówili: «Czyż to nie jest ten, który siedzi i żebrze?» Jedni twierdzili: «Tak, to jest ten», a inni przeczyli: «Nie, jest tylko do tamtego podobny». On zaś mówił: «To ja jestem».

Zaprowadzili więc tego człowieka, niedawno jeszcze niewidomego, do faryzeuszów. A tego dnia, w którym Jezus uczynił błoto i otworzył mu oczy, był szabat. I znów faryzeusze pytali go o to, w jaki sposób przejrzał. Powiedział do nich: «Położył mi błoto na oczy, obmyłem się i widzę».

Niektórzy więc spośród faryzeuszów rzekli: «Człowiek ten nie jest od Boga, bo nie zachowuje szabatu». Inni powiedzieli: «Ale w jaki sposób człowiek grzeszny może czynić takie znaki?» I powstał wśród nich rozłam. Ponownie więc zwrócili się do niewidomego: «A ty, co o Nim mówisz, jako że ci otworzył oczy?» Odpowiedział: «To prorok».

Rzekli mu w odpowiedzi: «Cały urodziłeś się w grzechach, a nas pouczasz?» I wyrzucili go precz.

Jezus usłyszał, że wyrzucili go precz, i spotkawszy go, rzekł do niego: «Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego?» On odpowiedział: «A któż to jest, Panie, abym w Niego uwierzył?» Rzekł do niego Jezus: «Jest nim Ten, którego widzisz i który mówi do ciebie». On zaś odpowiedział: «Wierzę, Panie!» i oddał Mu pokłon.

Idź, obmyj się w sadzawce Siloam – co się tłumaczy: Posłany.
Dzisiejszym bohaterem Ewangelii jest niewidomy, który dzięki temu, że uwierzył słowu Jezusa został uzdrowiony. Niewidomy – nie dokonał cudu, ale był znakiem – sam był cudem i przyczynił się do zmiany myślenia innych.

W tym kontekście mam kilka pytań do refleksji:
1. Jakim ja jestem znakiem dla innych?
2. Czy patrząc na mnie i moje działanie ludzie zmieniają swoje myślenie i zbliżają się do Boga?
3. W jaki sposób pozwalam Jezusowi działać w moim życiu?
4. Czy wypełniam Jego słowa, które rozpoznałem, że są dla mnie?
Tato dziękuję za ludzi, którzy otworzyli mi oczy na Twoje znaki.

Życzę Ci byś dał się poprowadzić Jezusowi.

Szczęśliwy mąż i ojciec
Grzegorz Kociuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *