KTO PEŁNI WOLĘ BOŻĄ TEN JEST MI BRATEM

Ewangelia wg św. Marka 3,20-35.
Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów». Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: «Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy». Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego». Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».

„Któż jest moją matką i którzy są braćmi? […] kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”.
Dziś widzę co dzieje się, gdy Jezus zaczyna pełnić wolę Bożą. Wśród bliskich zaczynają Go uważać za wariata. Uczeni w Piśmie, czyli przywódcy duchowi i polityczni widzą w nim opętanego człowieka. A On mimo takich trudnych osądów nadal pełni wolę Ojca.
Pakazuje mi, że pełniąc wolę Bożą mogę stać się Jego bratem i może to być trudne. Mogę być uznany za wariata albo opętanego.
Drugą rzeczą jaką zauważyłem to słowa: „i jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać”. Dla mnie to wezwanie, bym pierwszym miejscem mojej działalności uczynił dom. To w nim muszę wybaczać, bo inaczej rozpadnie się, koniec z nim.
Życzę Ci odwagi i pokory w przebaczaniu bliskim.

Szczęśliwy mąż i ojciec
Grzegorz Kociuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *