BEZTROSKIE KSIĄŻĘTA?

Ewangelia wg św. Mateusza 4,1-11.

Ewangelia wg św. Mateusza 6,24-34.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy”.

„Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać”.
Pan Jezus, Bóg który daje życie, mówi że ono nie jest najważniejsze. Że tym co jeszcze ważniejsze, jest „królestwo Boga i Jego sprawiedliwość”. W Jezusie mamy dziedzictwo tego królestwa. Czy ja żyje jak król? Czy mam świadomość, że mój Ojciec, Pan świata da mi wszysko o co proszę, a ja mam tylko starać się o rozwój Jego Królestwa? Kolejną rzeczą, na którą wskazuje Jezus jest sprawiedliwość. W Biblii sprawiedliwość rozumiana jest jako przestrzeganie przykazań. W związku z tymi najważniejszymi rodzą mi się pytania: jak ja kocham Boga? Jak kocham drugiego człowieka.
Dodatkowo Jezus wskazuje na istotną cechę tego królestwa o które mamy się starać. Ma ono być tu i teraz, dlatego mówi: „nie troszczcie się więc zbytnio o jutro”. I tu wszystkie nasze rozmyślania, które odciągają nas od życia tu i teraz, powinniśmy odrzucić. Mi pomaga w tym pytanie: a jeśli jutra nie będzie? W takiej perspektywie zostają tylko te najistotniejsze sprawy o które warto się troszczyć.
Życzę byśmy mogli się niedługo spotkać z naszym Ojcem w Jego królestwie.

Szczęśliwy Mąż
Grzegorz Kociuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *