JEŚLI WASZA SPRAWIEDLIWOŚĆ NIE BĘDZIE WIĘKSZA… NIE WEJDZIECIE DO KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO

Ewangelia wg św. Mateusza 5,20-22a.27-28.33-34a.37
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych
w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi.
Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam:
Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w swoim sercu dopuścił się z nią cudzołóstwa.
Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: «Nie będziesz fałszywie przysięgał», «lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi». A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.

„Jezus powiedział do swoich uczniów: (…) Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. ”
Dziś Jezus wskazuje byśmy stawali się coraz bardziej sprawiedliwi, czyli coraz lepiej wypełniali Jego przykazania. Pomaga nam zrozumieć ich prawdziwy sens.
Podoba mi się to, że Jezus nie każe naśladować uczonych w Piśmie
i faryzeuszów, ale wzywa by być bardziej sprawiedliwym niż oni.
Warto to przypomnieć, gdy wielu patrząc na „współczesnych uczonych w Piśmie”, chce usprawiedliwiać swoje złe postępowanie ich niesprawiedliwością. A Jezus jasno stawia sprawę, bądź bardziej sprawiedliwy niż oni. Czyli lepiej przestrzegaj przykazań – wskazówek jak bardziej kochać Boga i ludzi. A wszystko to, po to, by być w królestwie niebieskim,
o którym św. Paweł pisze: „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdoła pojąć jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują” (1Kor 2,9).
Życzę by w tym czasie każdy z Nas zbliżał się do Boga i odważył się pragnąć wielkich rzeczy, które On nam przygotował.

Szczęśliwy mąż
Grzegorz Kociuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *