OPUŚCI CZŁOWIEK OJCA I MATKĘ…

Ewangelia wg św. Marka 10,2-16.
Faryzeusze przystąpili do Jezusa i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: «Co wam nakazał Mojżesz?» Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela».

W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».

Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

„Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela”.
Dziś w Ewangelii Jezus ustanawia sakrament małżeństwa. Przypomina odwieczny plan Ojca na szczęśliwe małżeństwo. Na początku trzeba wyjść z domu – opuści człowiek ojca i matkę… – stać się odpowiedzialnym za siebie. Potem, albo w międzyczasie, zacząć kochać – …złączy się… – chcieć dobra dla siebie i dla innych. I w końcu trzeba znaleźć tą jedyną osobę z którą można wejść w szczególną relację miłości – …ze swoją żoną, tak ściśle że będą jednym ciałem. Na końcu Jezus wskazuje, że takiej jedności błogosławi Bóg i że takiej jedności człowiek nie powinien rozrywać.

To Boży patent na szczęśliwe małżeństwo. Sprawdziłem go na własnym małżeństwie i jestem szczęśliwym mężem. Więc polecam. Sprawdźcie sami.
Tato dziękuję Ci za moją Żonę i szczęśliwe małżeństwo.

Życzę Ci cierpliwości w rozszyfrowywaniu woli Bożej i odwagi w jej realizacji.

Szczęśliwy mąż i ojciec
Grzegorz Kociuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *